Dzisiaj jest - czwartek, 21 października 2021 roku
Apel Wojewody w sprawie ASF
czwartek, 19 sierpnia 2021 14:12

Afrykański pomór świń (ASF) coraz bardziej rozprzestrzenia się na terenie województwa mazowieckiego. To wysoce zaraźliwa choroba atakująca świnie i dziki. Obecnie mamy potwierdzonych kilkadziesiąt przypadków ASF u dzików, oraz odnotowane nowe ogniska ASF w hodowlach świń. Wirus wywołujący chorobę jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń, dlatego zapobieganie, wykrywanie i zgłaszanie pozwoli na zatrzymanie tej generującej ogromne straty choroby.

W związku z tym, za Państwa pośrednictwem, apeluję do wszystkich hodowców trzody chlewnej o podjęcie działań, które pozwolą ograniczyć szerzenie się choroby. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz zasad bioasekuracji, które pozwolą zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa wywołującego ASF do niezarażonych gospodarstw. Ważne jest, aby m.in. dbać o czystość ubrań i obuwia używanego do obsługi świń, dezynfekować maszyny, pojazdy i sprzęt używany do obsługi świń, utrzymywać świnie w pełnej izolacji od dzików, a także innych zwierząt wolnożyjących oraz domowych. Obecnie nie ma szczepionki ani leków przeciw ASF, dlatego tak ważne są
działania prewencyjne.

W tej chwili ogniska ASF u świń występują w części powiatu żuromińskiego i mławskiego, ale wspólnie musimy zrobić wszystko, aby nie rozprzestrzeniły się na większą skalę.

W przypadku nawet najmniejszego podejrzenia możliwości wystąpienia ASF w stadzie, należy zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem. Zachęcam do zapoznania się z załączonymi materiałami i dystrybuowania ich na szeroką skalę.

ASF materiał informacyjny.pdf