Dzisiaj jest - piątek, 19 sierpnia 2022 roku
Start
Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo – kampania informacyjno-edukacyjna dla seniorów - klientów ZUS
wtorek, 11 maja 2021 11:27

Osobisty rachunek bankowy to coraz powszechniejsze udogodnienie.

Dzięki niemu w szybki i wygodny sposób można otrzymać świadczenie, zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Dodatkowo te elektroniczne narzędzia zapewniają bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny!

Korzystanie z konta bankowego i bankowości elektronicznej nie musi być trudne.

Co daje Ci konto w banku

 • Możesz otrzymywać na nie świadczenia z ZUS. Nie musisz więc czekać co miesiąc na listonosza. Twoje konto w banku jest chronione hasłem, więc Twoje pieniądze są tam bezpieczne.
 • Wypłacisz swoje pieniądze (całość świadczenia lub część) w najbliższym bankomacie albo w banku. Możesz również robić przelewy przez internet. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymasz gotówki w domu.
 • Nie potrzebujesz nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie możesz zapłacić kartą. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ktoś ukradnie Ci pieniądze.
 • Zapłacisz rachunki i zrobisz zakupy przez internet. Nie musisz więc wychodzić z domu, żeby załatwić codzienne sprawy.
 • Możesz łatwo sprawdzać w banku, ile pieniędzy już wydałeś i na co, ile Ci jeszcze zostało. Z pomocą banku możesz również oszczędzać i inwestować swoje pieniądze.

Z kontem w banku jesteś bezpieczny

 • Jeśli korzystasz z rachunku bankowego, chronisz swoje zdrowie w czasie pandemii. Wiele spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu – unikniesz osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania świadczenia lub robienia zakupów. Możesz płacić kartą, więc zmniejszasz ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, które są na pieniądzach.
 • Jeśli trzymasz swoje pieniądze na koncie bankowym, a nie w domu, nie narażasz się na oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”. Jeżeli nie nosisz przy sobie gotówki, nie musisz obawiać się kieszonkowców w komunikacji miejskiej.

Jak założysz konto bankowe

Zapytaj w najbliższym banku o „podstawowy rachunek bankowy”. Tę usługę proponuje już wiele banków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego banki proponują taki rodzaj konta, możesz obejrzeć film w internecie „Bankowość dla każdego: Odc. 2 - Bankowość dla Seniorów” (link do strony zewnętrznej).

Jak zmienisz sposób wypłaty świadczeń w ZUS

Jeśli chcesz, abyśmy wpłacali Twoje świadczenie na Twoje konto bankowe, zgłoś nam to we wniosku o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

Możesz to zrobić na dwa sposoby.

W naszej placówce. Pomożemy Ci wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce).  Możesz go wypełnić w domu i złożyć go w najbliższej naszej placówce lub wysłać pocztą.

Przez internet. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

O czym musisz pamiętać, gdy korzystasz z konta bankowego przez internet

 • Hasło do konta bankowego przechowuj w bezpiecznym miejscu i nikomu go nie pokazuj.
 • Gdy robisz zakupy albo załatwiasz jakąś sprawę przez internet, bardzo uważaj, jakie swoje dane osobowe podajesz i komu.
 • Nigdy nie klikaj w nieznane linki i nie otwieraj wiadomości od nieznanych nadawców. Mogą one zawierać niebezpieczne oprogramowanie (np. wirusy).
 • Zainstaluj program antywirusowy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputer, tablet), albo poproś o to kogoś bliskiego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

Bezpieczny e-senior

Osobisty rachunek bankowy, przelewy, zakupy online i płatności kartą to dla wielu seniorów wciąż niedostępne sposoby na załatwianie codziennych spraw. Co zrobić, aby przybliżyć seniorom technikę cyfrową i dzięki niej zadbać o ich bezpieczeństwo finansowe, a nawet zdrowotne? Kluczem do zmiany tej sytuacji może być edukacja.

Osoby starsze, z racji swojego wieku, często są wykluczone cyfrowo, a co za tym idzie, również społecznie. W dużej mierze jest tak dlatego, że nie mają wiedzy o możliwościach i wygodzie, jakie daje współczesna technika informatyczna. Wielu seniorów nie korzysta na co dzień z sieci, nie robi zakupów on-line, nie płaci rachunków przez internet, nie używa komunikatorów do kontaktu z biskimi i znajomymi. Wydaje im się to zbyt trudne i skomplikowane. Do tego pandemia zwiększyła jeszcze wszechobecność nowych technologii. Za ich rozwojem osoby starsze często nie nadążają. Wszystko to sprawia, że seniorzy w ogóle rezygnują z obecności w cyfrowym świecie.

Dlatego też tak ważna jest edukacja informatyczna i finansowa seniorów. Umiejętność korzystania z urządzeń cyfrowych, internetu i usług elektronicznych, świadomość zagrożeń i znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza teraz w czasie pandemii COVID 19, pomogą seniorom uchronić się przed niebezpieczeństwami.

Z danych raportu „InfoSenior”[1] wynika, że ponad 80% seniorów deklaruje, że ma kartę płatniczą. Jednak pozostali w dalszym ciągu posługują się na co dzień gotówką. Jak z kolei wskazują dane ZUS, ponad 26% jego klientów otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe w gotówce. Emerytury trafiają w gotówce do 24% odbiorców tych świadczeń[2].

Wiedza dla bezpieczeństwa

Wiedza o cyfrowych usługach bankowych zapewnia seniorom bezpieczeństwo finansowe. Dzięki niej osoby starsze mogą korzystać z rachunku bankowego, pobierać emerytury na konto, płacić online i używać karty płatniczej. Osobiste konto w banku gwarantuje im stały i szybki dostęp do ich pieniędzy, którymi mogą wygodnie dysponować, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa.

Przestępcy często stosują wobec seniorów metody „na wnuczka” czy „na urzędnika”. Zagrażają osobom, które przechowują oszczędności w domu. Gotówka trzymana przy sobie to również ryzyko kradzieży przez kieszonkowców na ulicy czy w komunikacji miejskiej. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest zarażenie koronawirusem wtedy, gdy płaci się gotówką, spotyka z listonoszem, który przynosi emeryturę, lub gdy odbiera się świadczenie na poczcie. Osobisty rachunek bankowy gwarantuje bezpieczne otrzymywanie świadczeń z ZUS i płatności bezgotówkowe, co zmniejsza ryzyko choroby w czasie pandemii.

Dlatego trzeba wspierać seniorów w tym, by korzystali z rachunku bankowego. Zwiększy on ich bezpieczeństwo we współczesnym świecie, a także ułatwi im codzienne życie i załatwianie istotnych spraw.

Wiedza dla wygody

Dzięki wiedzy o tym, jak korzystać z internetu i konta bankowego, seniorzy mogą łatwiej załatwić sprawy urzędowe, robić zakupy, płacić rachunki czy kontaktować się z najbliższymi. Seniorzy, którzy już poruszają się w internecie, kupują tam prezenty dla wnuków, robią przelewy czy też zamawiają leki w aptekach internetowych z dostawą do domu. W sieci ceny często są niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Pandemia kiedyś się skończy, a postęp technologiczny nie. Dlatego edukacja cyfrowa seniorów przyniesie im długoterminowe korzyści. Już teraz oprócz różnych usług online, bankowości elektronicznej czy komunikacji sieciowej, dostępne są też publiczne e-usługi: możliwość wyrobienia dokumentów, złożenia różnych wniosków, e-wizyty w ZUS czy teleporady u lekarza. Seniorzy w prosty i szybki sposób mogą założyć rachunek w wybranym przez siebie banku i zmienić w ZUS sposób wypłaty świadczeń. Na to ostatnie są dwa sposoby:

· przez internet – wypełnić i wysłać wniosek ER-WZD-01 przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

· osobiście w placówce lub pocztą – wypełnić i złożyć lub wysłać wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce).

 

Wiedza dla pokoleń

Polskie społeczeństwo się starzeje. Coraz większy udział w populacji mają osoby starsze. Dane demograficzne wskazują, że zjawisko to będzie postępowało. Wiele instytucji krajowych i lokalnych oraz organizacji samorządowych, stowarzyszeń i fundacji wspiera osoby starsze – np. pomaga im w załatwieniu codziennych spraw czy wprowadza ich w cyfrowy świat. Wielką rolę w tej edukacji pełnią ich bliscy, dla których funkcjonowanie w cyfrowym świecie to codzienność. To właśnie oni – dzieci i wnuki – mogą być przewodnikami dla swoich rodziców i dziadków. Dlatego też seniorzy powinni oni korzystać z pomocy i wiedzy młodego pokolenia. Ci mieszkańcy internetu w praktyczny sposób pokażą im, jak korzystać z rachunku bankowego i jak bezpiecznie poruszać się w internecie.