Dzisiaj jest - niedziela, 22 października 2017 roku
Start Aktualności
OKÓLNIK POLICJI W SPRAWIE PSÓW
wtorek, 06 czerwca 2017 10:13
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Zawidz za pośrednictwem sołtysów jako pomocniczych przedstawicieli gmin - kierujemy do Państwa rąk pismo, pragnąc zwrócić uwagę na problem swobodnie biegających psów po drogach lub terenie publicznym. W związku z powyższym Posterunek Policji w Zawidzu informuje mieszkańców, że każdy właściciel psa zobowiązany jest do zabezpieczenia swojej posesji w taki sposób, aby pies nie wychodził na teren publiczny. Niestosowanie się do tego obowiązku jest wykroczeniem określonym w artykule 77 Kodeksu Wykroczeń, za które na właściciela psa należy nałożyć karę grzywny do 250 zł lub karę nagany. Przez niedopełnienie obowiązku właściciela psa należy także rozumieć nieumieszczenie odpowiedniej tabliczki z informacją o psie znajdującym się na terenie prywatnym. Tabliczkę informacyjną np. „UWAGA PIES” należy usytuować w taki sposób, aby była ona widoczna i czytelna dla osób wchodzących na teren prywatnej posesji (podwórka). Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że każdy właściciel psa zgodnie artykułem 85 ust. 1 a Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt zobowiązany jest raz w roku zaszczepić swojego psa przeciwko wściekliźnie.

Niedopełnienie wymienionych obowiązków właścicieli psów skutkować będzie nakładaniem grzywien w drodze mandatów karnych lub kierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Powyższy apel kierujemy do Państwa z uwagi na coraz większą liczbę napływających do Posterunku Policji w Zawidzu skarg. W związku z powyższym na terenie miejscowości będą przeprowadzane kontrole mające na celu wyeliminowanie opisanego procederu. Każdy przypadek ujawnienia nieprawidłowości będzie skutkował nakładaniem mandatów karnych bądź też kierowaniem wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Sierpcu.

Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców prosimy o potraktowanie sprawy poważnie i należyte wypełnianie obowiązków właściciela psa.